Hőkamerás vizsgálat - energetikai tanúsítvány 

 A tanúsítvány elkészítésekor az épületek energia felhasználását vizsgáljuk: mindig egy adott referenciaépület és  állapot figyelembe vételével. A lehűlő felületek minőségét és mennyiségét, a hőhidakat, a falak, padlók, födém és nyílászárók hőtechnikai paramétereit, az építmény légcsereszámát és szellőzését, illetve a fűtési-, légtechnikai-, és melegvíz rendszerét, valamint egyéb  energia fogyasztóit is  vizsgálva. Ezen adatokat összevetve energetikai osztályokba soroljuk az épületet az alábbi táblázat szerint:

Az egyes kategóriák azt mutatják meg, hogy a vizsgált épület a követeményértékekhez képest mennyi energiát használ fel használata során, fajlagos, értékekkel meghatározva. Mivel m2-ként van az éves energiafogyasztás megállapítva adott körülmények között, így könnyebb a különböző épületek összehasonlítása is energia-fogyasztás  szempontjából is. 

Ehhez szükséges energetikai számítás, tanúsítás elkészíttetése is. Javasolt  nem kötelező esetekben is ezen számítások elvégeztetése, a korszerűsítési lehetőségek pontos meghatározásához.

Az energetikai tanúsításnak fontos része és minden esetben tartalmaznia kell a szakember által összeállított korszerűsítési , energetikai felújítási javaslatot is, kiemelve a felújítandó szerkezeteket, az arra vonatkozó  munkálatokkal, valamint a javasolt korszerűsítésekkel elérhető energetikai besorolást, megtakarítási lehetőségeket. Optimalilizálni , illetve szakaszolni lehet az épület felújításának munkálatait a bekerülési költségek és annak következtében a megtakarítási lehetőségek  figyelembe vételével. Ennek végrehajtásával nemcsak jobb besorolást nyer az épület, de bérbeadás esetén akár magasbb bérbeadási díjjal is számolhatunk.

Mindezek segítségével  megtudhatja, mennyi megtakarítást jelenthet Önnek az energiahatékony felújítás, számolhatja  a felújítás során felmerülő költségeinek megtérülés időtartamát.

Az egyre növekvő környezetszennyezés, a pazarlás és az energiaárak drasztikus emelkedése mindannyiunk szükségessé teszi a megtakarítási lehetőségek minél mélyebb vizsgálatát. Egyre nagyobb jelentősége van a környezettudatos életmódnak, a mértéktelen energiafelhasználás csökkentésének.


Ennek megfelelően Magyarországon is új jogszabályok születtek, melyek bizonyos esetekben kötelezővé teszik az energetikai tanúsítvány beszerzését.  Szükséges lenne azonban ennek elvégeztetése olyan esetekben is, amikor a jogszabály nem kötelezi a tulajdonost erre, hiszen rengeteg információt kaphat az ingatlana állapotáról. Az energetikai tanúsítvány alapján az épület használatától és a fogyasztói szokásoktól független, átfogó képet kaphatunk az ingatlan fajlagos éves energiafelhasználásáról és a várható fenntartási, felújítás esetén megtakarítási költségeiről is.


Az energiatanúsítványt akkor is érdemes minél előbb megcsináltatni, ha nem szeretne megválni otthonától, hiszen az energetikai tanúsítvány energiamegtakarítást elősegítő javaslatokat is tartalmaz, melyek iránymutatást adnak, hogyan csökkentheti jelentősen ingatlana energiafelhasználását és költségeit. Optimalizációval több felújítási javaslat variációit elemezve. A megtakarítási, felújítási priorításra is javaslatot tudunk tenni. Számítási módszerrel minden vizsgált épületre kiszámítható az összesített energetikai jellemzőre vonatkozó követelményérték, ehhez kerül viszonyításra az épület tényleges energiafelhasználása %-os arányban. A vizsgált épület energetikai jellemzője és a követelményérték arányának százalékban kifejezett értéke alapján történik az adott épület A++-tól JJ-ig tart skálán történő energetikai minősítése. Mint korábban említettük, a tanúsítvány elkészítése számításos módszeren alapul, a szerkezeti részek pontos feltárása nélkül. Minden esetben megoldási javaslatot adunk a szerkezetek hőszigetelésére, gépészeti rendszereinek   korszerűsítésére vonatkozóan.